Політика
Глава угорського уряду Віктор Орбан зустрівся з Володимиром Путіним та розповів про свою нещодавню поїздку до Києва. Путін укотре заявив, що Москва відкрита до переговорів на своїх умовах.
Суспільство
10 років тому, 5 липня, українська армія звільнила Слов'янськ та Краматорськ. Саме з цих міст у 2014 році розпочалася російська окупація та війна на Донбасі.
Саме Слов'янськ і Краматорськ 10 років потому Росія дуже хоче, але не може захопити повторно. Десять років тому обидва міста майже 2,5 місяці контролювали бойовики, які називали себе «Народним ополченням Донбасу». Керував ними екс-полковник ФСБ Ігор Стрєлков (Гіркін).
Через місяць після анексії Криму, 12 квітня, Гіркін разом із російськими «зеленими чоловічками» захопив міське відділення міліції Слов'янська та будівлю СБУ. Паралельно бойовики заявили про контроль над відділенням міліції у Краматорську. Одразу ж навколо міст почали будувати блокпости та укріплення. Основні дороги перекрили. Місцева влада і силові структури здебільшого не протидіяли загарбникам. А голова Слов'янська Неля Штепа називала бойовиків «нашими хлопцями». Пізніше її звинуватили у зазіханні на територіальну цілісність та недоторканність України, але суд триває вже 10 років. Звинувачення вона заперечує.
Що відбувалося в Слов'янську і Краматорську під час так званої «руської весни»? І як зараз згадують ті події мешканці міста, місцеві активісти та військові ЗСУ, які брали участь у звільненні – дивіться у цьому відео:
На Донеччині через обстріли знеструмленими залишаються 129 населених пунктів.
У тимчасово окупованому Старобільському районі Луганської області російський військовослужбовець зґвалтував та вбив двох дівчат. За даними Луганської ОВА, вбивця вже був двічі засуджений за групове зґвалтування.
У Маріуполі фіксують зростання захворюваності на гострі кишкові інфекції. Представник так званого управління служби з нагляду за захистом прав споживачів Олександр Хоруженко стверджує, що це пов'язано з недотриманням містянами гігієнічних норм. У свою чергу в міськраді зазначили, що продукти псуються через відсутність електроенергії, зокрема світла може не бути тижнями.
Російські окупанти відправили «на підвал для відмовників» військовослужбовця, який раніше публічно поскаржився на військове керівництво.
Бойові дії
Військові OSINT-аналітики повідомляють: російська армія захопила села Сокіл та Восход на покровському напрямку, а за деякими даними окупувала і сусідню Євгенівку. Останнім часом, судячи з кількості атак, ця ділянка фронту стає пріоритетною для путінських військ. Яку тактику обирає противник і які переваги є у ЗСУ на покровському напрямі – розбираємось у цьому відео:
Російські окупанти продовжують атакувати Донецьку область. Зокрема, під обстріл потрапили Українськ та Костянтинівка. Пошкоджено двоповерхові житлові будинки, одна людина загинула, ще одна отримала поранення. Окупанти били по околицям Слов'янська, мікрорайонам Східний та Славкурорт. Пошкоджено приватні будинки та автомобіль. Одна людина поранена.
У Волноваському районі під вогонь потрапила сільська рада у Комарі. Внаслідок атаки загинула жінка, отримали поранення – 15 людей.
Мінімум 5 людей загинули та 8 поранені у Селидовому Донецької області. Російські військові скинули на місто дві керовані авіабомби увечері.
Під час атаки по Макарівській громаді Київської області за допомогою ударних дронів-камікадзе уламками БПЛА було пошкоджено шість приватних будинків та один автомобіль. Інформації про постраждалих та загиблих немає.
В окупаційній адміністрації «ДНР» стверджують , що серед мирного населення є жертви обстрілів, не уточнюючи при цьому, чи були вражені об'єкти російських військ. Поранено 23 людини.
В угрупованні «ЛНР» заявили, що в ході обстрілу в Первомайську постраждали семеро людей, включаючи семирічну дівчинку.
Вночі ЗСУ атакували військовий аеродром у місті Приморсько-Охтарськ РФ. Аеродром атакували не лише БПЛА, а й як мінімум дві ракети. Внаслідок атаки поранено військовослужбовця РФ. Також було пошкоджено електропідстанцію, внаслідок чого значна частина Приморсько-Ахтарська залишилася без світла та води.
Новини Донбасу у відеоформаті:
Шановні читачі! Ми хочемо зробити нашу розсилку цікавішою та кориснішою, тому просимо відповісти на декілька питань
Більше інформації про війну, геополітику та гуманітарну ситуацію в розсилці від журналіста Олексія Мацукі.