Політика
Новий склад Європейського Парламенту підтвердив свою підтримку Україні. Відповідну резолюцію проголосували сьогодні на першому пленарному засіданні нового скликання Європейського парламенту, а також засудив так звану «миротворчу місію» прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
Греція планує продати старі F-16 США. Їх можуть модернізувати і передати Україні. Йдеться про 32 винищувачі, які Афіни збираються вивести з експлуатації. Списані літаки моделі «Block-30» країна планує продати Сполученим Штатам. В Афінах кажуть, що після ремонту вони могли б стати в пригоді Україні, - повідомляє Al Jazeera з посиланням на джерела. Захід усіляко допомагає Києву не тільки в захисті повітряного простору, а й у спорядженні для піхоти. У Чехії заявили, що побудують в Україні патронний завод і налагодять виробництво штурмових гвинтівок «Кольт». Відповідні угоди Прага і Київ підписали напередодні, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Прем'єри України та Чехії також обговорили постачання для українського війська нових видів озброєння, підготовку та реабілітацію військових. Про це далі:
Суспільство
Ще 95 українських військових звільнено з російського полону. Серед них 49 військовослужбовців ЗСУ, у тому числі учасник «повітряного мосту», який добровільно зголосився на гелікоптері летіти на «Азовсталь», 21 нацгвардієць, 10 військових моряків, семеро із Сил територіальної оборони, п'ятеро прикордонників, двоє з Державної спеціальної служби транспорту та один боєць із добровольчого формування територіальної громади. Серед 23 людей, що повернулися додому, захищали Маріуполь (з них тринадцять — захисники «Азовсталі»), 41 воював на напрямку, по дев'ять — на луганському та запорізькому, по троє — на херсонському та харківському. Більшість із них перебувала у полоні з 2022 року. Також серед звільнених є боєць, який вважався зниклим безвісти.
У Росії засудили до 12 років колонії суворого режиму уродженця окупованого міста Сніжне (Донецька область) 19-річного Данила Єфімова. У його телефоні було виявлено грошові перекази на загальну суму 13 тисяч рублів благодійному фонду Сергія Притули.
У Лимані через військові дії закрили відділення «Нової пошти». Посилки доставляються до найближчих відділень, зокрема, до Райгородка та Слов'янська.
НЦУ оновив вимоги щодо роботи базових станцій мобільних операторів в умовах військового стану. Тепер мобільні оператори повинні забезпечити доступність мобільного зв'язку під час відключення електроенергії протягом 10 годин, замість 4 годин, як було раніше.
17-річний підліток із України Артем потрапив до реанімації після нападу на нього групи поляків у Кракові. Лікарям довелося пришивати йому палець і видаляти частину кістки черепа. Як вважає краківський громадський діяч та волонтер Лукаш Вантух, напад був скоєний на національному ґрунті. Нападники відібрали жертв через те, що вони розмовляли українською. Правоохоронці затримали трьох підозрюваних, ще двоє поки що перебувають на волі.
З 17 липня чоловіки віком від 18 до 60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ під час перетину кордону. Документ може бути як паперовий, і в електронній формі.
17 липня в окупованому Луганську у «Сквері Пам'яті» демонтували пам'ятники «Жертвам сталінських репресій» та «Жертвам Голодомору». Як заявила окупаційна влада міста, рішення про демонтаж «ухвалили депутати міської ради після звернень ветеранських організацій». Демонтаж подібних пам'яток проходив в інших містах, захоплених Росією, зокрема в Донецьку та Маріуполі.
Два роки без світла та води живуть люди в окупованих Привіллі та Новодружеську Луганської області. За словами керівника військової адміністрації Артема Лисогора, міста знеструмлені, відсутнє там і централізоване водопостачання. Воду низької якості доставляють туди на тракторі. Однак підвезення - нерегулярне. Запасаються ті, хто першим встиг набрати.
На тимчасово окупованій частині Донецької області через відсутність електропостачання немає води. У «Мінвуглеенерго» також повідомили, що у зв'язку з аварійною ситуацією, 17 липня застосовано графік тимчасового відключення обсягом 58 МВт. Стверджується, що відключення буде не більше 2 годин для кожної групи споживачів.
Окупаційна адміністрація Донецької області розпочала формувати списки ще не закритих шахт, які незабаром виставлять на продаж, повідомили у Центрі національного спротиву.
17 липня 2014 року бойовику Ігорю Безлеру доповіли «Пташка полетіла до вас». Після чого в небі над Донбасом було збито літак. «Пташкою» виявився малазійський Боїнгом МН17. Лайнер вразила ракета, випущена з російського ЗРК Бук у районі села Грабове Донецької області неподалік Тореза. На борту цього пасажирського літака було 298 осіб, серед яких 80 дітей. Усі вони загинули. Саме аварія Боїнга стала першою великою пропагандистською кампанією, під час якої Москва спробувала заперечити свою очевидну провину. Збиття MH17 стало прологом – подією, на якій Кремль тестував тактики маніпулювання інформацією. Як це відбувалося – дивіться у цьому відео:
Бойові дії
Російські військові просунулися у населених пунктах Нью-Йорк, Лозоватське, Новоселівка Перша та біля Прогресу на Донеччині.
Українські війська відійшли з основних позицій у селі Кринки Херсонської області, але продовжують проведення оборонної операції на лівобережному плацдармі. У прес-службі ОУВ «Таврія» (Сили оборони півдня України) повідомили, що більшість основних позицій українських військ у селі Кринки під час боїв було зруйновано вщент. Саме село майже повністю знищене обстрілами окупантами.
Російська армія завдала удару по залізничній інфраструктурі в Лимані. Адміністративна будівля залізниці відновленню не підлягає, а інші приміщення зазнали суттєвих пошкоджень. Жертв чи постраждалих серед працівників залізниці немає.
У Покровську під удар потрапив об'єкт соціальної інфраструктури. Будівля частково зруйнована прямим попаданням. Ще 6 багатоповерхівок пошкоджено. Поранення отримали 5 осіб віком від 41 до 73 років.
Новини Донбасу у відеоформаті:
Шановні читачі! Ми хочемо зробити нашу розсилку цікавішою та кориснішою, тому просимо відповісти на декілька питань
Більше інформації про війну, геополітику та гуманітарну ситуацію в розсилці від журналіста Олексія Мацукі.