«Маріуполь тепер мертве місто без душі»: Розповідь дружини військового ЗСУ, яка прожила в окупації три роки
Уже четвертий рік травень несе на собі відбиток трагедії Маріуполя. 16 травня 2022 року українські військові розпочали вихід з «Азовсталі», місто остаточно окупували. Тріумф для Росії, біль для всіх, хто виїхав, і для більшості тих, хто залишився. Ми поговорили з Марією Коротковою, яка пережила не лише бойові дії та блокаду, а й окупацію. З Маріуполя вона виїхала минулого року (2025). На що перетворюється місто, хто тепер там живе, чи можна потрапити до лікаря — про все це ми запитали у Марії, яка бачила, як змінився Маріуполь.
«Познайомилися з чоловіком біля драмтеатру»
«Маріуполь тепер мертве місто. Місто фасадів. Якщо це згорілий будинок, то всередині він згорілий. Лише фасади зробили, вікна поставили. Все це картинка для показу. Душу Маріуполя — її вбили. “Звільнили” від усього. Від людей, від життя, від квартир, від сімей», — каже з гіркотою маріупольчанка Марія Короткова.
Марія з дітьми покинула Маріуполь влітку 2025 року — вірогідно, назавжди. Понад три роки вони прожили в окупації. Поки сім’я перебувала за «залізною завісою» захопленого міста, чоловіка Марії Максима — військовослужбовця 36 бригади ЗСУ — утримували в полоні в колонії суворого режиму в Суходільську Луганської області. Під час боїв за Маріуполь він дислокувався на металургійному комбінаті ім. Ілліча, отримав осколкове поранення. Навесні 2022-го потрапив у полон, навесні 2025-го повернувся.
Марія Короткова, фото «НовинДонбасу»
«Подавали списки, а ФСБ його викреслювали. Коли був обмін 1000 на 1000, він потрапив до останніх 300. Вони десь прорахувалися за кількістю і їм треба було добрати», — каже Марія, пояснюючи, що повертати її чоловіка росіяни зовсім не планували.
Ми розмовляємо з Марією у відносно тихому цього дня, квітучому квітневому Києві. Весна завжди дає надію на щось добре попереду, але та весна чотири роки тому була іншою — чорною від диму пожеж у обстріляних багатоповерхівках, які стали могилами для сотень маріупольців. Згадуючи пережите, Марія багато посміхається, з оптимізмом каже, що це своєрідна терапія, але в її очах — біль.
«Я народилася в Маріуполі. У Маріуполі пройшло наше життя. З чоловіком ми познайомилися теж у Маріуполі, біля драмтеатру — таке у нас там було місце для прогулянок, одне з центральних. Вийшла заміж. Діти народилися», — переказує Марія хронологію свого життя, а я розумію, що навіть найсвітліші спогади маріупольців, як знайомство з коханим біля зруйнованого росіянами драмтеатру, тепер залиті кров’ю.
У 2006-му чоловік Марії Максим став військовослужбовцем прикордонних військ. З 2014-го Маріуполь неодноразово обстрілювали. Родина Короткових знала, що таке війна, але до того, що розпочалося 24 лютого 2022 року, ніхто не був готовий.
Продовження статті читайте на сайті “Новини Донбасу”!
За підтримки «Медіамережі»


