Обмін полоненими заморожений. «Іноземні журналісти» в «ДНР». Хто вони насправді?
Головні події 24 листопада
Права людини
Так званий «верховний суд ДНР» позбавив волі військовослужбовця морської піхоти ЗСУ Максима Бабича на 25 років. Його звинувачують у «вбивстві мирного мешканця у Маріуполі» навесні 2022 року.
Ще двох полонених військовослужбовців ЗСУ так званий суд «засудив» до 13 років ув'язнення. 28-річного Максима Полегенька та 32-річного Станіслава Войтока військовослужбовців 36-ї окремої бригади морської піхоти ЗСУ звинуватили в «обстрілах будинків мирних жителів» у селах Октябрь та Комінтерново з серпня по вересень 2019 року.
Журналіста «Першого каналу» Іллю Андрєєва, який звільнився через небажання знімати пропагандистські сюжети, утримують у підвалі у Зайцевому на Луганщині. За словами дружини, Дмитро дві доби не виходить на зв'язок. У підвалі разом із Андрєєвим утримують ще близько 17 військовослужбовців РФ.
Останній обмін полоненими між Росією та Україною відбувся 7 серпня 2023 року. Тоді додому повернулися 22 українських військових. З того часу цей процес ніби зупинився, хоча раніше обміни відбувалися майже щомісяця. Багато родин українських військових чекають на своїх рідних із російського полону вже понад півтора року.
Україна неодноразово заявляла, що веде переговори щодо обміну всіх на всіх, але в Росії проти цієї формули. Скільки українських військових перебуває у російському полоні – невідомо. Москва не дає незалежним спостерігачам доступу до місць їх утримання. Як і невідомо, скільки російських солдатів утримують у колоніях в Україні.
Загалом з початку повномасштабного вторгнення Росії з полону повернулися 2420 українських військових. Нині цей процес практично заморожений. У чому можуть бути причини – розбираємось у цьому відео.
Суспільство
У Сартані Маріупольського району всім чоловікам вручили повістки до російського військкомату. За словами радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, повістки отримали навіть ті, хто поки не отримав російський паспорт, а лише подав документи, і чоловіки, які нещодавно повернулися з евакуації до Сартани, зокрема з країн ЄС.
Днями ватажок угрупування «ДНР» Денис Пушилін прозвітував про черговий десант так званих «іноземних журналістів з різних куточків світу», які приїхали до нього на прес-конференцію до Донецька, захопленого Росією. Іспанія, Ісландія, Перу, Фінляндія, Туреччина, Нідерланди, Індія - із цих країн, як заявляють російські ЗМІ, прибули журналісти, щоб нібито «показати правду» про те, що відбувається на окупованих територіях. Ми спробували ідентифікувати цих людей, щоб зрозуміти, чи це дійсно так.
Бойові дії
В угрупуванні «ДНР» заявили, що за добу на захопленій РФ частині Донецької області в ході обстрілів поранено двох людей, зокрема дівчинки 2010 року народження, пошкоджено сім житлових будинків.
Новини Донбасу у відеоформаті:
Більше інформації про війну, геополітику та гуманітарну ситуацію в розсилці від журналіста Олексія Мацукі.